The National Association of Secondary School Principals has placed this program on the NASSP National Advisory List of Student Contests and Activities for 2013-2014

The National High School Mock Trial Championship is now on Facebook

2009 Championship Results

Place School State
1st John Adams High School Indiana
2nd Lakeville North High School Minnesota
3rd Seattle Preparatory School Washington
4th Hinsdale Central High School Illinois
5th Bishop Gorman High School Nevada
6th Tamalpais High School California
7th Jesuit High School Louisiana
8th Henry W. Grady High School Georgia
9th Christian Heritage Academy Oklahoma
10th Central High School Pennsylvania
11th Indian Hill High School Ohio
12th Madison Central KY Tech Kentucky
13th Cibola High School New Mexico
14th University High School Arizona
15th Parkview High School Arkansas
16th Skyline High School Texas
17th Kalamazoo Central High School Michigan
18th West Linn High School Oregon
19th Logos School Idaho
20th Maimonides School Massachusetts
20th Hampden Academy Maine
21st Xavier High School Wisconsin
22nd White State High School Tennessee
23rd Hickman High School Missouri
24th Robins High School Iowa
25th The Charter School of Wilmington Delaware
26th Chadron High School Nebraska
27th St. Mary Academy Rhode Island
28th Lincoln High School Florida
29th St. Thomas Aquinas Catholic High School Guam
30th Daewon Foreign Language High School South Korea
31st Sacred Heart Catholic High School Mississippi
32nd Bishop Guertin High School New Hampshire
33rd Fort Mill High School South Carolina
34th Marianas Baptist Academy Northern Mariana Islands
35th West Anchorage High School Alaska
36th Cheyenne East High School Wyoming
37th Ad Fontes Academy Virginia
38th Blue Valley Northwest High School Kansas
39th Mililani High School Hawaii
40th Montgomery Catholic Preparatory School Alabama
Special Decatur High School ** Georgia

** Georgia Decatur High School could only compete in two rounds to accommodate a deviation in the competition schedule, so the team is not ranked.

2009 Outstanding Performance Awards

Participant State
Charlene Ochogo (all four ballots) Florida
Luis Guitart Minnesota
Brendan Flynn Nevada
Emily Tarbell Maine
Divya Taneja Ohio
Chris Silvestri Indiana
Gus Rick Georgia

History of Past Winning Teams | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012