Promoting an understanding and appreciation
of the American judicial system through
academic competitions and other endeavors for students

2011 Championship Results

(posted 5/8/11)

Place School State
1st John Adams High School Indiana
2nd MICDS Missouri
3rd Glenwood Springs High School Colorado
4th Henry W. Grady High School Georgia
5th Americas High School Texas
6th Wyoming Seminary College Preparatory School Pennsylvania
7th Xavier High School Wisconsin
8th Breck School Minnesota
9th NCHE Speech Club North Carolina
10th Seattle Preparatory Academy Washington
11th Bishop Gorman High School Nevada
12th Glenwood High School Illinois
13th Christian Heritage Academy Oklahoma
14th V.J. & Angela Skutt Catholic High Schoo Nebraska
15th Montgomery County High School Kentucky
16th La Reina High School California
17th American Heritage School Florida
18th Community High School Michigan
19th Archbishop Hoban High School Ohio
20th Sacred Heart Catholic School Mississippi
21st The Charter School of Wilmington Delaware
22nd North Myrtle Beach High School South Carolina
23rd University High School Arizona A
24th Albuquerque Academy New Mexico
25th Jesuit High School Louisiana
26th Logos School Idaho
27th St. Thomas Aquinas Catholic High School Guam
28th Ad Fontes Academy Virginia
29th Valley High School Iowa
30th Catlin Gabel School Oregon
31st Pioneer Valley Performing Arts Charter Public School Massachusetts
32nd Knox Grammar School Australia
33rd Souhegan High School New Hampshire
34th Cape Elizabeth High School Maine
35th Cheyenne East High School Wyoming
36th Arizona School for the Arts Arizona B
37th Marianas Baptist Academy CNMI
38th White Station High School Tennessee
39th The Independent School Kansas
40th Moanalua High School Hawaii
41st Toll Gate High School Rhode Island
42nd City Academy Utah
43rd Jonesboro High School Arkansas
44th Hanyoung Foreign Language High School South Korea
45th Skyview High School Alaska
46th Middle Township High School New Jersey
47th Mercy High School Connecticut
48th Spain Park High School Alabama

2011 Sportsmanship Award

School State
American Heritage School Florida

2011 Outstanding Performance Awards

Outstanding Witnesses

Participant State
Peter Doyle Indiana
Christopher Erickson Minnesota
Samuel Duncan Australia
Chip Arnold Louisiana
Zach Dammel Washington
Surani Sumarisinha Arizona
Eden Bernstein Nevada
Alex Pototsky Colorado
Ian Fox Massachusetts
Shamir Brice Ohio

Outstanding Attorneys

Participant State
Taylor Treece South Carolina
Whitney Quinley Guam
Joe Flaherty Wisconsin
Christian Bergren-Aragon Colorado
Leah Thompson Oregon
Samuel Johnson North Carolina
Zach Fields Texas
Caroline Rouse Missouri
Brendan Flynn Nevada

Thank you to our sponsors who make the NHSMTC possible!

ABOTA Foundation

2017 Foundation Logo - web with no background.png